A gomba felépítése
A gomba földben lévő része a gombafonal, más néven micélium, ez olyan, mint a növények gyökere. Szerteágazóan nő, mert élelmet keres. Mikor elegendő táplálékot talált a micélium, akkor elkezd felfelé nőni, áttöri a földet és lesz belőle gomba.
A fiatal gomba teljes felületét a teljes burok takarja, amely a gomba növekedésével felszakad és maradványa megfigyelhető a termőtesten. Ez a bocskor.
A tönk feladata, hogy az értékes tápanyagokat és vitaminokat tartalmazó kalapot magasan tartsa, kiemelje a talaj közeléből, hogy a gomba szaporodásához szükséges spórák messzebbre kerüljenek, termékenyebb talajra.
A spóratartó lemezek a kalap belső részén találhatóak, feladatuk a spóra tárolása. Lehet lemezes, mint a csiperkegomba esetén, ilyenkor a lemezkék láthatóak vagy lehet csöves, mint egy szivacs, például a vargánya esetében.
4 módszer a gombakomposzt kerti felhasználására
A letermett gombakomposztot a talaj gazdagítására, a talaj minőségének javítására és a sűrű talaj lebontására lehet használni.
- Használjon gombakomposztot talajjavításra, hogy szerves anyagokkal gazdagítsa a kerti talajt. Gazdagíthatja veteményeskertjét, magaságyását, virágoskertjét, új pázsitját vagy gyümölcsösét is. Csak szórja évkonyan a talajra. Ez egy lassan felszabaduló trágya, ami azt jelenti, hogy viszonylag alacsony tápértéke idővel lassan hozzáadódik a talajhoz.
- Használja a gombakomposztot úgy, mint a mulcsot. A gombakomposzt hozzáadása a fáknak és a cserjéknek is előnyös lehet. A komposzt talajtakaróként való használatakor öntse a fa törzse köré a jobb vízvisszatartás és a talaj általános minőségének javítása érdekében.
- Az agyagos talaj lebontására is használhatjuk a letermett gombakomposztot. A gombakomposzt jól bontja a sűrű, agyagos talajokat, mert a szalmatartalma segít feltörni ezt a sűrű anyagot.
- Termesszen gombát a komposzton. Lehetséges, hogy a komposzt még nem merült ki teljesen így, ha viszonylag stabil, megfelelő nedvességtartalmú környezetben hagyjuk (például tőzegréteggel lefedjük, az segíthet), akkor nevelhetünk újabb gombatermést. A gomba növekedéséhez szükséges tápanyagok – fehérje, keményítő, lignin, zsírok, nitrogén – ha kisebb mennyiségben is, a komposztban még jelen lehetnek. Mivel a micélium jelen van, csak időre és odafigyelésre van szükség ahhoz, hogy új termőfejek jelenjenek meg.
A gombakomposzt oldható sókat tartalmaz, amelyek károsak lehetnek a savkedvelő növényekre, például a magnóliára, kaméliára, azáleára, rododendronra és áfonyabokrokra. Vannak azonban módok a gombakomposzt kezelésére úgy, hogy az alkalmas legyen számukra. Az egyik módszer a gombakomposzt élő férgekkel történő komposztálása. Ha a komposztot kint hagyjuk a szabad levegőn, tovább bomlik. Ezen módszerek mindegyike kiszívja a magas sószintet, és hasznos mikroorganizmusokat ad a komposzthoz, hogy elősegítse a növények növekedését.